Gelecek Partisi Kocaeli İl Teşkilat 1. Kongre Toplantısı Fuar içi Ay Işığı Kültür Merkezinde gerçekleşti. Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanlığı 1.Olağan kongresinde 50 yönetim kurulu, 5 disiplin ve 5 etik kurulu üyesi ile 26 kurultay delegesi belirlendi. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, il kongresi için ilimize gelmesi bekleniyordu. Ancak Davutoğlu’nun kolundaki bağlar koptuğundan dolayı kongreye katılamadı. Kongreye Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran, İl Başkanının eşi Evrim Kırmızıtaş Başaran, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Demir, Genel Başkan Yardımcısı Selim Temurci, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İyi Parti Kocaeli İl Başkanı Şanbaz Yıldız, ilçe teşkilat başkanları ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından okunan İstiklal Marşı’ndan sonra kongre başladı. Kongrenin divan başkanlığını Ayhan Sefer Üstün yaptı. Açılışta konuşan Gelecek Partisi Kocaeli İl Başkanı Ömer Faruk Başaran, “Çok kısa bir süre içerisinde olabilecek seçimlere hazır hale gelecek durumdayız. Gelecek partimiz ilk seçimler için değil gelecek nesiller için kurulmuş partidir. Ahmet Davutoğlu hocamız çok donanımlı ve ufku açık bir insan. Dünya siyasetine bakış noktası Türk halkına beslediği sevgiye biz yakinen şahidiz. Gelecek dönemde Ahmet hocamızın çok büyük işlere imza atacağına eminiz. Biz de yüzden bu partideyiz ve olmaya da devam edeceğiz. Bir şeyi sıfırdan inşa etmek çok zor.

 

“PARTİMİZİN GENİŞ BİR UFKU VAR”

Parti kurarken geçmişteki bazı hastalıkları reddebilir siniz biz de geçmişteki hastalıkların yer almaması için azami gayret içindeyiz. Partimizin geniş bir ufku var. Türkiye’nin yüzyıllarına damga vuracak inşallah. O yüzden vizyonumuzu çok iyi anlatmak durumundayız. Partili arkadaşlarımdan ricam tüzüğü çok iyi bilmeleridir. Kocaeli’nin tüm mahallerinde teşkilatlanacağız. Çok etkili arkadaşları mahalle temsilcisi yapacağız, sahaya inip çok büyük çalışma yapacağız. Türkiye genelinde basında yer alamama gibi bir problemimiz var. Ama Kocaeli basınında böyle bir durum yok.

Türkiye’de huzurlu bir ortamın oluşmasını istiyoruz. Akçeli işlerin olmadığı dürüst siyasetçilerin olduğu bir Türkiye istiyoruz. Bu konuda genel başkanımıza olan itimadımız sonsuz. Siyasetimizde dürüstlük ve doğruluk olacak. Çünkü Türkiye siyasetinde ayrımcılık, bölünme istemiyoruz. Dostluğun, kardeşliğin olduğu devletin başında olacak kişinin tüm halkını kucaklamasını istiyoruz. Bir siyasi partinin lideri olabilirsiniz ama cumhurbaşkanı seçildiğinizde farklı bir partiden olan insanlara da aynı samimiyeti göstermek zorundasınız. Biz farklı görüşte olan insanlara da aynı samimiyeti göstereceğiz. Seçimlerde kimsenin beklemediği oranda sürpriz yapacak bir partiyiz.” ifadelerini kullandı.

 

“KOCAELİ SANAYİNİN KALKINMANIN ŞEHRİ”

Ardından konuşan Genel başkan Yardımcısı Dr. Selim Temurci ise “Siyaset önce ahlakla yapılıyor. Geçtiğimzi günlerde doğalgaz bulundu bizler buna çok sevindik ancak mesele sadece doğalgaz değildi. Mesele ülkede kayırmacılığın simgesi haline gelen Berat Albayrak’ı yeniden allayıp pullayıp millete satmakmış. Kocaeli sanayinin kalkınmanın şehri. Bu ülkenin 431 milyar dolar borcu var. Her şeyi dövizle alıyoruz dövize batmışız. Ülkenin ekonomi bakanı bizim dövizle ne isimiz var diyor. Hem sağlığımızla uğraşırken hem ekonomiyle uğraşmaya başladık” dedi.

 

“TEKNOLOJİK İMKÂNLARLA KATILMAYA KARAR VERDİK”

Sonrasında uzaktan bağlantı olarak bağlanarak konuşan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Kocaeli’nde bugün sizlerle olmayı çok istiyordum. Son yaptığımız ziyaretlerde yaşanan sevgi muhabbeti nedeniyle bir kaza yaşandı hekimlerimizle konuştuk teknolojik imkânlarla katılmaya karar verdik. Batman’dan, Ardahan’dan, Alanya’da, Konya’da, İstanbul’da gördüğümüz yoğun coşku gittiğimiz her yerde yoğun ilgi, hepimiz dikkatli olmalıyız.

 

 

“KOCAELİ, OSMANLI TOHUMLARININ EKİLDİĞİ BİR ŞEHİR”

Özel bir günde özel bir yerdeyiz Kocaeli, Osmanlı tohumlarının ekildiği bir şehir. Dolayısıyla tüm Türkiye’den insanların aktığını, yan yana çalıştığı etnik kimliği sormadan emek üreterek bu toplumu katkı sunan aziz bir şehir. Dünya üzeri bir doğa ve sanayi şehri. Burada gelecek partisinin kendi gücünü göstermesi hayati önem taşıyor. Bu anlamda Ömer Faruk Başaran’a teşekkür ediyorum. O konuşurken de izledim buradan parti kuruluş aşamasında tek tek kurucu olabilecek arkadaşlarla görüştük. Birlikte olmaktan onur duyarım başbakanım demiştim. Ben de şimdi onunla onur duyuyorum ekibini tebrik ediyorum.

 

 

“ARTIK SİYASİ TARİHİ YAZACAĞIZ”

Gelecek Partisi Malazgirt zaferiyle birlikte harmanlanan Anadolu medeniyetinin unsurlarını birleştiren bir partidir. Orta doğu coğrafyasının tüm halkları ve Türkiye’deki uzantıları Anadolu siyasetinin harmanıdır. Biz üç kıtaya yedi denize ulaştık. 30 Ağustos’ta Gelecek Partisi Türkiye’nin onurunu kuracak. Bize de yapamazlar edemezler, yapsalar da teşkilatları kuramazlar dediler. Herkes bu kadar hızlı teşkilatlanmamız ve hızlı kadrolaşmamızdan ötürü şaşkın. Geçmişlerinde farklı siyasi partilerde gelen insanlar var biz artık herhangi bir siyasi partinin devamı değiliz. Biz artık siyasi tarihi yazacağız. Şimdi bu hızla bugün Kocaeli’de 13. İl kongremizi yapıyoruz. Ben hala bu coşkunun etkisi halindeyim. Demek ki bu insanlar istiklal savaşında olduğu gibi kendi bağrından çıkan insana sahip çıkar.

 

 

“BİLİM KURULU DEVRE DIŞI KALMIŞ DURUMDADIR”

Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarında hep stabil bir durumdaymış gibi söylemler var. Zorluklar varsa paylaşın halk bunu bilsin. Halk artık televizyondan çıkan habere inanmaya, etrafında söylenen düşüncelere inanmaya başladığı zaman sıkıntılar başlar. Sağlık politikaları başkanıyla görüştüm inşallah bu yeni dönem pandeminin yaygınlaşması üzerinde. Birçok tıp kökenli arkadaşımız verilerin kendisiyle paylaşılmadığını ifade ediyor. Sağlık bakanlığına verilen inanç kayboluyorsa bakanın çıkıp çok açık bilgi aktarımı yapması lazım. Maalesef bilim kurulu devre dışı kalmış durumdadır. Herhangi bir sektörü kısa bir sürede nasıl kurtarırız değil. Sektörleri kurma noktasında onları borca boğanlar sınıfta kalıyor. Hiçbir politikada katkı sağlamak mümkün değil.

 

 

“68 MİLYAR DOLARLIK BİR YATIRIM”

Dünyanın ekseninin değiştirecek bir doğalgaz bulunduğunu iddia ediyorlar. Daha açıklamanın yapıldığı gün 68 milyar dolarlık bir yatırım olduğunu açıkladılar ve bundan iki sene sonra tükenecek bir yatırım. Eksen değiştirecek bir 68 milyar karşılığında 40 milyarlık bir açık var.

“GELECEĞE BAKIYORUZ”

Devlet memurları eskiden siyasi tartışmalara girmezlerdi ben yedi buçuk yıl başdanışmanlıkla, Sayın Erdoğan’a hizmet ettim hiçbir polemiğe girmemeye özden gösterdim ama bugün kamu devlet memurları tartışmaya giriyor. Biz hiçbir zaman zan altında bırakmadık. Çevrenize bakınız biz geleceğe bakıyoruz o yüzden partimizin adı gelecek partisi. Salonun şartlarına bakıyorum pandemi şartlarına rağmen ne güzel örgütlenmişsiniz. Allahı’ın izniyle gelecek partisi hiçbir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının düşüncesini ifade etmekten kaçınmadığı yeni bir devlet mimarisi inşa etmek için dışarı çıkmıştır. Ben bu amaçla kongremizin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Hiçbir şey bitmedi, her şey bugün burada yeniden başladı.” diye konuştu.

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi, Müslüm Osmanoğlu dahil, ayakta duran insanlar ve iç mekan

ASIL ÜYELER

Abdülkadir Şeker, Barış Bektaş, Behiç Serhat Küçükerdal, Berrin Özdemir Beytullah Subaşı, Bilal Demir, Boler Arslan, Bülent Tuzluca, Caner Efe, Cengiz Kocabay, Çetin Kılıç, Çiğdem Cengiz, Deniz Akgül, Enis Temel,  Ergün Türk, Fatih Büyükavcı, Fatih Tarım, Fatih Toltar, Fethi Özlü, Filiz Bingöl, Gülşen Efe, Haluk Akyol, Hasan Hayri Korkulu, Hüseyin Öztekin, İsmail Aydın, Kemal Aksu, Mehmet Fatih Şıkoğlu, Mehmet Tahsin Erten, Mesut Tamboğa, Murad Marmara, Necati Bilgin, Nilay Karadeniz, Nurşen Çil, Orhan Çelikhası, Özgür Güven, Özkan Kan, Rafet Boran, Recep Boy, Salih Uygun, Sercan Bomba, Serdar Çiftçi, Serdar Duru, Sevil Koç Bora, Süleyman Aydınlık, Volkan Sırma, Yasin Yeşil, Yunus Küçükpolat, Zeki Sari, Zeynep Subaşı.

YEDEK ÜYELER

Atife Boylu, Mevlüt Muratoğlu, Sefa Sarıkoç, Hidayet Ekinci, Tolga Alkan, Aynur Aksu, Mehmet Fatih Aksu, Emine Cemcir, Elif Kahveci, Gülseren Kuzu, Gökhan Bahar, Hülya Geçgin, Zekeriya Engin Geçgin, Engün Sezer, Abdurrahim Baran, İbrahim Karademir, Azad Aydemir, Mahsun Aydemir, Ali Burak Özgün, Taner Öter, Kemal Çağlar Yöndem, Fırat Aydemir, Hüseyin Yusuf Koroğlu, Mehmet Süzen, Sefa Sancak, Nejdet Boylu, Murat Erdal, Kadir Korucu, Kadriye Gürbüz, Selçuk Gürbüz, Mustafa Çekildaş, Fedai Çelik, Uğur Uçak, Bekir Sakman, Güven Tuzluca, Mehmet Alperen Yüksel, Muhammed Ali Han, Onur Gümüş, Nuri Öztürk Aksoy, Sercan Urcan, Erkan Özcan, Ferhat Öz, Fırat Candan, Kadir Elveren, Nilay Çakal, İsa Kırlangıç, Oktay Yaycı, Ercan Bora, Özgür Alpi, Seçkin Koygun.

 

DİSİPLİN KURULU ASIL

Eren Özbek, Murat Erzurum, Özcan Arabacı, Mahsun Aydemir, Şenol Hassoy.

 

DİSİPLİN KURULU YEDEK

Nurucan Kara, Mustafa Bal, İlkay Çakır, Erhan Çolak, Ozan Şahin Öz.

 

 

ETİK KURULU ASIL

Emin Can, Salih Erdoğan, Mehmet Emin Özyürek, Sertaç Yekkanat, Yunus Işık.

 

 

ETİK KURULU YEDEK

Enes Kara, Bilal Ak, Abit Aydemir, Mert Okçu, Fırat Can Özyürek.

 

 

GENEL MERKEZ KONGRE DELEGELERİ

 

Ayşenur Güden, Barış Bektaş, Çiğdem Cengiz, Deniz Akgül, Ergün Türk, Fatih Büyükavcı, Fethi Özlü, Fırat Türker, Filiz Giray, Gülşen Efe, Hasan Arabacı, Kadriye Güner, Mehmet Fatih Şıkoğlu, Murat Sari, Müslüm Osmanoğlu, Ömer Uçar, Özgür Güven, Özkan Kan, Sema Bozaba, Serap Çakır, Sevil Koç Bora, Suna Demir, Süleyman Aydınlık, Ümit Yıldız, Yunus Küçükpolat, Zeki Sari.