Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilen Kuzey Marmara Otoyolu’nun Sevindikli-Alikahya bölümünün açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da telekonferans yöntemi ile katıldı. Çayırköy T3 tüneli önünde gerçekleştirilen açılış programına Bakan Karismailoğlu’nun yanı sıra Vali Seddar Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, AK Parti Milletvekilleri İlyas Şeker, Radiye Sezer Katırcıoğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Ümit İlbayı, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz,

 

57,4 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA

400 kilometrelik Kuzey Marmara Otoyolu'nun Gebze-İzmit kavşakları arasındaki kesimi kent protokolünün yoğun katılımı ile düzenlenen tören ile hizmete açıldı. Yolun trafiğe açılması ile Sevindikli Kavşağı ile TEM İzmit-1 Kavşağı arası da gece yarısından itibaren araç trafiğine hizmet vermeye başlayacak. Yapılan çalışmayla birlikte Kurtköy-Akyazı arasında yer alan 43,3 kilometresi anayol, 14,1 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere toplam 57,4 kilometre uzunluğundaki Gebze-İzmit Kavşağı arasındaki kesim hizmete açılmış oldu.

 

DESTEKLERİNİZİ ESİRGEMEDİNİZ

Açılış töreninde Cumhurbaşkanı’nın yönlendirmesi ile ilk konuşmayı projeyi yapan firmalar adına Kalyon İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu gerçekleştirdi. Kalyoncu, “400 kilometrelik yolun yatırım bedeli toplam 5 milyarı bulmakta. Bugüne kadar 16 bin arkadaşımızı istihdam ettik. Allah izni ile yol yılsonunda tamamlanacak. İstanbul Sakarya ve Kocaeli’nin şehir içindeki yolu rahatlayacak. Bu yolun bir özelliği de 4 gidiş 4 geliş ile standartı çok yüksek bir yol. Yolun yapımında desteklerini esirgemeyen siz ve bakanlarımıza teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

YOĞUNLUK AZALDI

Kalyoncu’nun ardından konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu ise “Asya ve Avrupa arasında ticaretin altın kolyesi olan Marmaray otoyoluna katıldığınız için şükranlarımı sunuyorum. Bugün sizlerin huzurunda İstanbul ve Marmara bölgesinin trafik yükünün hafifletmesi beklenen 400 kilometrelik yolu hizmete açmanın gururunu yaşıyoruz. Bu yol demir ve lojistik yollarını bağlayan bir yoldur. Projemiz vatanımızın her bir noktasında ekonomik ve sosyal açıdan canlılığı arttırmakta. Ülkemizde trafiğin en yoğun olduğu Marmara Bölgesinde inşa edilen yol, İstanbul ve boğaz köprülerinde olan trafik yoğunluğunu azaltmıştır” dedi.

 

MEDENİYET SEVİYESİNİN ÜZERİNE ÇIKARACAK

57,4 kilometrelik etabın da açılması ile TEM otoyolu ve D-100 karayoluna alternatif yeni bir yol ulaştırmış oluyoruz. Kuzey Marmara otoyolunun sadece bu evresinin açılması ile yıllık 595 milyonluk tasarruf sağlanacak. Lojistik anlamda çok iddialı bir geleceğe ilerliyoruz. Kuzey Marmara Otoyolu dev bir proje olmasını yanı sıra ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstesine çıkarak. 5A ve 5B uydularını kısa süre içerisinde uzaya göndereceğiz. Bu dev projelerde desteğinizi esirgemediğiniz için teşekkür ediyoruz. Durmadan çalışmaya devam edeceğiz. Milli bir ekonominin milli bağımsızlığın göstergesidir. Projede emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

 

YOĞUN TRAFİK TARİHE KARIŞACAK

Törene telekonferans yönetimi ile katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı konuşmada, “ 2016 yılından beri peyderpey trafiğe açıyoruz. Gebze İzmit yolları arasında bulunan bu bölüm projenin en öneli bölümlerinden biridir. Güzergah üzerinde bulunan tünel 4 bin 200 kilometrelik uzunluğu ile ülkemizin en uzun tüneli olma özelliğine sahiptir. Boğaz trafiğinin rahatlamasında bu yolun önemli bir katkısı vardır. Yol 2 çarpı 4’tür. Her zaman söylüyorum, Yol medeniyettir. Yolları olamayan bir ülkeyseniz medeni olmaktan bahsedemezsiniz. Medeniyet yarışında sizleri kimse kolay kolay yakalayamaz. 1915 Çanakkale Köprüsünün de içinde olduğunu projeyi tamamladığımızda Marmara ve Anadolu’yu otoyol ağı ile kuşatmış olacağız. Bu yol TEM otoyolu ve D-100 Karayolunu da rahatlatacaktır. Artık bu bölgedeki sıkıntı tamamen giderilmiş olacaktır. Bayram, yaz tatili gibi dönemlerde oluşan trafik tarihe karışacaktır.”

 

ZENGİN MEDENİYET

“Davamız mesafe kat ettikçe çıtayı yükseltmek gereken, heyecanı ve enerjiyi hep arttırmak icap eden bir davadır. Yol, elektirik, içe suyu, atıksu gibi altyapı hizmetleriyle eğitim,sağlık, kültür gibi medeniyet unsurları bu alt yapı üzerinde yükselir. Tarihin en başından bugüne kadar, toplumların gelişmişlikleri ve insnalığa katkıları geride bıraktıkları somut medeniyet ürünleriyle ölçülmektedir. Dünyanın kadim medeniyletleri önemli bir kısmına ev sahipliği yapan anadolu coğrafyası bu bakımdan gerçekten çok büyük zenginliğe sahiptir” dedi.

 

10 KATI ESER KAZANDIRDIK

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Böylesine büyük bir mirasın bugünki emanetçileri olarak bizde geleceğe bırakacak eserler ortaya koymanın gayreti içerisindeyiz. Medeniyet mirasımıza katkıda bulunacak eserler ortaya koymak için önce bunu yapacabilecek siyasi ekonomik toplumsal yapıyı inşaa etmeniz gerekiyor. Türkiye’nin 2002 öncesi geride kalmışlığının nedenlerine baktığımızda sebebi darbeler ve istikrarsızlıklar olduğunu görüyoruz. Yönümüzü geleceğe çevirmek yerine iç sıkınıtılarımıza kavgalarımıza çekişmelerimize odaklandığımızda enerjimizi ve vaktimizi heba ediyoruz. Gözümüz ufuktan ayırlmadığımızda ise millet olarak kısa sürede büyük başarılara imza atıyoruz. Biz 18 yııllık hükümet dönemimizde Cumhuriyet tarihimizin tamamında yapılanların 10 katı eseri bu sayede ülkemize kazandırıdık” dedi.