Advert

Sanayimizin kalbi Kocaeli, adeta bizim ikinci evimiz

Prometeon Fabrikası AR-GE Merkezi Açılış Töreni, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın teşrifleri ve Vali Seddar Yavuz’un katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Sanayimizin kalbi Kocaeli, adeta bizim ikinci evimiz
Sanayimizin kalbi Kocaeli, adeta bizim ikinci evimiz
Advert

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda Prometeon Fabrikası yeni AR-GE Merkezinin tanıtım videosunun sunumu gerçekleştirildi.

 

Prometeon Türkiye Orta Doğu, Afrika ve Rusya Ceo’su Gökçe Şenocak, PTG Üretim Ve Teknolojiden Sorumlu Global Direktörü Alexandre Bregantim, Prometeon Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Lale Cander’in konuşmalarının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank yaptığı konuşmalarında; “Prometeon Lastik Grubu yeni Ar-Ge Merkezinin resmi açılış töreninde sizlerle bir arada bulunmaktan büyük bir mutluluk duyuyor, hepinizi saygıyla, muhabbetle selamlıyorum. Sanayimizin kalbi Kocaeli adeta bizim ikinci evimiz. Pandeminin en yoğun zamanlarında dahi defalarca bu şehri ziyaret edip önemli yatırımların ve projelerin açılışını yaptık. En son geçen hafta TEKNOFEST kapsamında düzenlenen Efficiency Challenge Elektrikli Araç yarışları için Kocaelideydim. Kendi tasarlayıp ürettikleri elektrikli araçlarla yarışan pırıl pırıl gençlerimizin heyecanına ortak oldum. Her biri çok yüksek potansiyele sahip bu gençler sayesinde, ülkemizin geleceğinin parlak olduğuna ben yürekten inanıyorum. Zaten Milli Teknoloji Hamlesi vizyonuyla yürüttüğümüz tüm çalışmaların merkezine aslında gençlerimizi koyuyoruz. Havacılıktan uzaya, savunma sanayiinden elektrikli araçlara, yazılımdan yapay zekaya kadar birçok alanda yaptığımız atılımlara onlar öncülük edecek.

 

İmkân Tanındığında Türk Gençliğinin Yapabileceklerinin Bir Sınırı Yok

 

Fırsat verildiğinde, imkân tanındığında Türk gençliğinin yapabileceklerinin bir sınırı olmadığına defalarca şahit olduk. İşte son dönemde ülkemizden çıkan Turcornlar, ya da ordumuza teslim ettiğimiz Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı’mız bu örneklerin sadece birkaçı. Yakın zamanda teknoloji gerektiren her alanda bu örnekleri çoğaltacak ve ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi yapacağız. Tabi Kocaelimiz de sanayi ve teknoloji alanındaki yüksek potansiyeliyle ülkemizin bu dönüşümüne ev sahipliği yapacak şehirlerimizden biri. Burası; sahip olduğu nitelikli insan kaynağı, teknolojik yetkinlikleri, altyapı imkanları ve üretim kabiliyetleriyle yatırımcılara çok cazip fırsatlar sunuyor. Bu nedenle de ulusal ve uluslararası birçok firmamız, burada yatırım yapmayı tercih ediyor. Daha da önemlisi, sadece üretimlerini değil, Ar-Ge faaliyetlerini de buraya taşıyorlar. İşte, alanında global bir marka olan Prometeon’da ülkemizin sunduğu bu imkanlardan faydalanan çok önemli bir firmamız. Yaklaşık 60 yıldır ülkemizde üretim yapan Prometeon, Orta Doğu-Afrika-Rusya” bölgesinin yönetim merkezi olarak Türkiyeyi seçmiş durumda. Çünkü ülkemiz; güçlü finans sistemi, istikrarlı makroekonomik yapısı ve cazip teşvikleriyle yatırımcılar için dünyanın en karlı ve güvenli limanı.

 

 

 

Ülkemizde Yatırım Yapan Herkes Kazandı

 

Şundan emin olabilirsiniz, burada yatırım yapan herkes kazandı, bundan sonra da kazanmaya devam edecek. Ben bu vesileyle, özellikle yüksek teknolojili sektörlerde faaliyet gösteren küresel şirketleri üretim ve Ar-Ge yatırımları yapmak üzere Türkiyeye davet ediyorum. Gelin buradaki fırsatları hep birlikte değerlendirelim, hep birlikte kazanalım.

 

 

Açılışını Yaptığımız Ar-Ge Merkezi Sayesinde Tüm Dünyaya Satılacak Ticari Prometeon Lastikleri Türk Mühendislerinin İmzasını Taşıyacak

 

Bakanlık olarak ülkemize katkı sağlayan işletmeleri yalnız bırakmadıklarını vurgulayan Bakan Varank; Şirket yetkilileri konuşmalarında ve sunumlarında değindiler. Prometeon Grup, dünyada endüstriyel lastik odaklı üretim yapan belki de tek küresel firma. 7 bin 300den fazla çalışanıyla beş kıtada, 160 ülkede faaliyet gösteriyorlar. Bilhassa sporseverler Pirelli ve Formula gibi lastiklerin üretimini yapan Prometeonu yakından tanırlar. Türkiyenin ilk lastiğini üreten ve dünyada ki dört üretim tesisinden biri olan bu Fabrika, grubun ürün teknolojisi açısından en gelişmiş fabrikası. Gerek yaptığı üretim ve ihracatla gerekse sağladığı istihdamla ülkemiz için önemli bir değer. Toplam üretiminin yaklaşık yüzde 50sini dünyanın farklı pazarlarına ihraç ederek ülkemizin cari dengesine de önemli bir katkı sağlıyor. Bugün açılışını yaptığımız Ar-Ge Merkezi sayesinde de bundan böyle tüm dünyaya satılacak ticari Prometeon lastikleri Türk mühendislerinin imzasını taşıyacak. Şu ana kadar TÜBİTAK ile 30a yakın ortak proje ve 8 patent geliştiren Prometeon’un kapasitesi yeni Ar-Ge yatırımları ile daha da artacak. Prometeon Grup ayrıca, iklim değişikliği konusunda inisiyatif alan değerli yatırımcılarımızdan bir tanesi. Bu yeni Ar-Ge Merkezi, yakıt tüketimini ve karbon salınımını azaltan lastikler üzerinde önemli çalışmalar yürütüyor. Ben şahsen, yakın zamanda çok yenilikçi ürün ve yöntemler geliştireceklerine inanıyorum. Gördüğünüz üzere yatırım, üretim, istihdam, ihracat.  Burada aradığımız her şey var.  Bonus olarak da üstüne AR-GE ve çevresel sorumluluğu ekliyorlar. Tabi biz de Bakanlık olarak ülkemize böylesine katkı sağlayan bir işletmemizi yalnız bırakmıyoruz. Ar-Ge merkezinin fiili olarak açılışından beri bu işletmemizi çok ciddi destek ve muafiyetlerden faydalandırdık. Onlar çalışmalarını sürdürdükçe biz de bu desteğimizi devam ettireceğiz. Ayrıca TÜBİTAK kapsamında kabul edilen projelerine hibe dahil önemli katkılar sağladık. Ben bu vesileyle bu önemli Ar-Ge Merkezi yatırımını ülkemize kazandıran Prometeon Yönetim Kuruluna teşekkürlerimi sunuyorum. Merkezin PROMETEON ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

 

Özel Sektörü Ar-Ge Yapmaya Teşvik Etmek İçin Kuşatıcı Bir Ekosistem Kurduk

 

Bugün itibarıyla Teknopark’ta sayısını 89a, Ar-Ge Merkezi sayısını 1.251e ve Tasarım Merkezi sayısını da 345e ulaştırdıklarını belirten Bakan Varank; “Malumunuz, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri ekonomilerin arkasındaki asıl itici güç. Bu gerçeği gören devletler ve daha sonra işletmeler 19. yüzyıldan itibaren bu alanlara yatırım yapmaya başladı. Dünyanın kaderini değiştiren icatlar da bu dönemlerden sonra ardı sıra geldi. Maalesef biz Türkiye olarak, bazen iş bilmezlerin basiretsizlikleri, bazen de gaflete boyanmış zihniyetler sebebiyle Ar-Ge çalışmalarına çok geç tarihlerde başladık. Olanları da baltalamak için bazı çevreler ellerinden ne geldiyse ardına koymadı. İşte bu yüzden hükümet olarak göreve gelir gelmez hemen kollarımızı sıvadık ve çalışmalara başladık. Ülkemizde Teknoloji Geliştirme Bölgesi olmayan şehir, Ar-Ge ve Tasarım Merkezi olmayan firma kalmaması için canla başla çalışıyoruz. Özel sektörü Ar-Ge yapmaya teşvik etmek için kuşatıcı bir ekosistem kurduk.

Bugün itibarıyla Teknopark’ta sayısı 89a, Ar-Ge Merkezi sayısı 1.251e ve Tasarım Merkezi sayısı ise 345’’e ulaştı. Peki 2002 yılında durum neydi biliyor musunuz?  Devlet destekli Ar-Ge Merkezi hiç yoktu. Tasarım Merkezi de yoktu, TGB sayısı ise sadece 5ti. Tabi bu gelişmelere paralel olarak, Ar-Ge harcamalarının milli gelire oranı binde 5’ten yüzde 1,06ya çıktı. Bu artışla beraber sevindirici diğer bir diğer husus da, Ar-Ge harcamalarında özel sektörümüzün artan payı. Bakınız 2006 yılında özel sektörün Ar-Ge harcamaları içindeki payı

 

yüzde 37 iken, 2019 yılı itibarıyla bu oran yüzde 64e çıktı. Ar-Ge harcamalarıyla beraber patent sayısında da önemli ilerlemeler kaydettik. 19 yıl önce 414 olan yerli patent sayımız, 2020 yılında tam 20 kat artışla 8.200e yükseldi. Nereden nereye. Ama tabi ki biz bunu yeterli görmüyoruz. Bu rakamlar, kamu olarak bizim yapacağımız atılımlar ve Prometeon gibi şirketlerimizin iştahı sayesinde daha da yukarılara çıkacak.

 

Bilgi; Ekonomik Gelişmenin Dinamosu, İtici Gücüdür

 

Artık büyümenin kaynağının emek ve sermayeden ziyade, ülkelerin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesi olarak görüldüğünü belirten Bakan Varank; Hamdolsun ekonomimiz, pandemi sonrası dönemde güçlü toparlanma emareleri gösteriyor. Sanayimiz tüm dış şoklara rağmen yoluna devam ediyor. Geçen hafta açıklanan %21,7lik ikinci çeyrek büyüme oranı Türkiyenin ekonomik gücünü bir kere daha teyit etmiş oldu. Tabi pandeminin tamamen ortadan kalkması ile beraber inşallah hedeflerimize doğru daha büyük bir kararlılıkla devam edeceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken bilginin önemine dair birkaç hatırlatma yapmak istiyorum. Bilgi; ekonomik gelişmenin dinamosu, itici gücüdür. Günümüzde bilginin üretimi, depolanması ve yayılımı ekonominin önemli bir gerçeğidir. Artık büyümenin kaynağı emek ve sermayeden ziyade, ülkelerin Ar-Ge ve inovasyon kapasitesi olarak görülüyor. Bu bağlamda biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak araştırma ve geliştirmeyi büyük ve güçlü Türkiyenin inşası yolunda başarının teminatı olarak görüyoruz. Türkiyenin yeni başarı hikâyeleri yazabilmesi noktasında bu hususu baş tacı ediyoruz. Bu manada bizimle birlikte önemli gayretler sarf eden özel sektörümüz de Türkiyeye muazzam bir şekilde hizmet ediyor. Ben bu vesileyle tekrar bu önemli Ar-Ge Merkezini ülkemize kazandıran Prometeon ailesine teşekkür ediyor, Tesisin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank yeni AR-Ge merkezinin hayırlı olması temennisinde bulundu.

 

Konuşmaların ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank, Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri Prometeon Fabrikası AR-GE Merkezinin açılışını gerçekleştirerek, günün anısına toplu fotoğraf çektirdiler.

 

Açılış töreninin ardından protokol üyeleri Çelik tel dönüştürme ve kaplama teknolojilerinde dünya pazarında önemli yere sahip Bekaert Fabrikasını da gezerek, çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldılar.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“TÜRKİYE’DE SÖZ SAHİBİ MERKEZLERDEN OLACAK”
“TÜRKİYE’DE SÖZ SAHİBİ MERKEZLERDEN OLACAK”
"Birlikte düşünüyor, birlikte çalışıyor ve birlikte uyguluyoruz"

istanbul escort antalya escort travesti ankara escort ankara escort porno ankara escort bayan